„Euroscola 2024”

2024-02-27 – 2024-03-03 dienomis gimnazijos 8 mokiniai ir projekto MEPA koordinatorė Sonata Jončienė vyko į Europos Parlamento Strasbūre organizuojamą tarptautinį renginį „Euroscola 2024”. Pakeliui į Strasbūrą aplankėme Čekijos sostinę Prahą, kurioje gidė aprodė Prahos pilį, Hradą, dabartinę Prezidentūrą, Šv. Vito katedrą, Šv. Mikulašo barokinę bažnyčią. Karolio IV pėsčiųjų tiltą, Senamiesčio ir Vaclovo aikštes bei Rotušės astronominį laikrodį. Kitą dieną pasiekėme Prancūzijos Elzaso regiono sostinę Strasbūrą. Apžiūrėjome vieną iš gotikos šedevrų – Strasbūro Dievo Motinos katedrą, „Mažąja Prancūzija”, liuteronų Šv. Petro Naująją bažnyčią, kurioje esanti vėlyvaisiais viduramžiais nutapyta freska, joje pažymėta ir Lietuva, kaip viena iš valstybių, vėliausiai priėmusi krikštą (1387 m.).
Kovo 1 dieną vyko „Euroscola 2024” renginys „Demokratijos ir pagrindinių teisių apsauga Europoje”. Rytas prasidėjo bendravimu prie kavos, arbatos puodelio su mokyklų komandomis, atvykusiomis iš ES valstybių. Vėliau visi buvome pakviesti į apvaliąją salę, kur sveikinimo žodį vaizdo skambučiu tarė EP pirmininkė Roberta Metsola. Vyko klausimų-atsakymų sesijos su EP vicepirmininku Jan-Christoph Oetjen bei EP Teisės tarnybos skyriaus vadovu Antonio Caiola. Labiausiai domėtasi kariniais konfliktais, ekonomika bei ES plėtra. Renginio antroje dalyje moksleiviai diskusijoje „Pagrindinės teisės ir demokratija” pagal suskirstytas pozicijas teikė savo pasiūlymus, reiškė nuomones, kokios yra jaunimui svarbiausios teisės ir vertybės, kurios jų labiausiai pažeidžiamos. Kalbėtasi apie šių dienų demokratijos aktualijas bei problemas, demokratijos pagrindinių tikslų siekius. Mokytojai tuo metu dalyvavo pažintinėje ekskursijoje po Europos Parlamento erdves, vėliau pakviesti susipažinimui, pabendravimui su kolegomis iš kitų ES šalių. Bendradarbiaujant teko spręsti testą apie ES įvairiomis kalbomis. Renginį, kuriame tiesiogiai bei nuotoliu dalyvavo daugiau nei 1000 moksleivių ir mokytojų iš įvairių ES šalių, rengėjai užbaigė Europos Sąjungos himnu.
Vakarėjant atvykome į Frankfurtą prie Maino, vadinamą ne tik Vokietijos, bet ir visos Europos finansų sostine, pasigrožėjome įspūdingais dangoraižiais, tiltais. Kitą dieną aplankėme Rotenburgą prie Tauberio – žavingą viduramžių miestą, išsiskiriantį savo architektūra, autentiškais namais, bažnyčiomis, senamiesčio aikšte. Pasiekę Drezdeną grožėjomės barokiniais pastatais, vakariniu šviečiančiu senamiesčiu.
Po kelionės refleksijos metu mokiniai dalijosi patirtais įspūdžiais, džiaugėsi, kad turėjo galimybę iš arti susipažinti su romaniniais ir gotikiniais istoriniais objektais, miestų senamiesčiais, kad pamatė Europos gamtą, skirtingas tautas, jų kultūrą, užmezgė naujas pažintis Europos Parlamente, kad buvo įdomu išgirsti kitų valstybių mokinių teiktas nuomones ir siūlymus apie vertybes, teises, demokratiją, šių dienų aktualijas, kad įgijo naujų patirčių, pagilino ir patobulino anglų kalbos žinias, kad turėjo unikalią galimybę išbandyti europarlamentaro darbo vietą ir jų atliekamą darbą.