Diskusija apie vertybes ir teises ateities Europoje

2022-02-03 dienos popietę Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazijos jaunosios IIg kl. mokinės Austėja, Agnė ir vyresniosios mokytojos Sonata, Laura  MEPA projekto ambasadorės, dalyvavo dar viename nuotoliniame diskusijų cikle „Apie vertybes ir teises ateities Europoje“, kurį organizavo Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje, EUROPE DIRECT centras Panevėžyje, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas bei Jean Monnet Chair profesorius Ramūnas Vilpišauskas. Diskusijos pradžioje buvo pateikta apklausa, kurioje reikėjo savo manymu pasirinkti dvi, tris sritis, kurios yra svarbiausios svarstant apie Europos vertybių ir teisių ateitį? Paaiškėjo, kad svarbiausios yra žmogaus teisių, kova su įvairių formų diskriminiacija, lyčių lygybė. Įžvalgomis ir kokie pokyčiai būtų reikalingi, siekiant įtvirtinti europiečių lygybę ir teises, pasidalino profesorius Ramūnas Vilpišauskas, Vilniaus politikos analizės instituto Medijų ir demokratijos programos vadovas Donatas Puslys ir Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje laikinoji vadovė Agnė Kazlauskaitė. Anot ekspertų vertybės ir teisės prasideda nuo mūsų pačių, nuo artimos aplinkos – šeima, mokykla, klasė, valstybė… Toliau vyko idėjų dirbtuvės – darbas grupėse „Kokie yra pagrindiniai Europos vertybių ir teisių srityse kylantys iššūkiai ir kaip juos įveikti?“ Kiekviena grupė pateikė po dvi, tris problemas, siūlė savo sprendimo būdus, vėliau bendrai pristatė savo rezultatus bei juos aptarė. Tuomet buvo dar viena pateikta apklausa „Kurias šių idėjų palaikote labiausiai?“. Balsavimo rezultatai parodė, kad turėtų būti geresnis švietimas apie piliečių turimas pareigas, geriau suprasti diskriminacijos priežastis ir įtraukti visas grupes, šviesti visuomenę apie skirtingų tautų kultūrą.

Džiaugiamės savo įdomia patirtimi, įgytomis žiniomis platesniame kontekste, įžvalgomis, pasidalintais sprendimais, kur kartu su kitų dalyvių idėjomis turėjome galimybę prisidėti prie Konferencijos dėl Europos ateities, kuri vyks pavasarį. Plačiau apie tai https://futureu.europa.eu/?locale=lt., pasiūlykite ir savo idėjas.